HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4792165
Subota22lipnja2024.
Učenicima stigla košarkaška trenerica iz Zadra!
Četvrtak, 22. svibnja 2014. piše Dejan Anić

Pisao sam vam ranije o sportu u Ruandi i o tome koliko je Ruanda (ne)sportska nacija. A sada malo o sportu u našim školama u Kivumuu, ili o onome što je kod nas tjelesni odgoj.

Učenicima stigla košarkaška trenerica iz Zadra!

Kao i svugdje drugdje, u našim školama – strukovnoj i tehničkoj se, pored obrazovanja i stjecanja znanja i vještina, brine i o pravilnom fizičkom razvoju. U tu svrhu postoje takozvani sportski sati. Nastava u školama je organizirana kao cjelodnevna, učenici su u svojim školama već u pola osam ujutro i ostaju do pet popodne.

A u tom vremenu imaju učenje, jednosatnu pauzu za ručak te obavezno vrijeme za sportske aktivnosti, po završetku teorijske i praktične nastave, tamo od četiri pa do pet sati. I tome se učenici, naravno, najviše vesele. A uvjeti za bavljenje sportom su im osigurani.

Učenicima stigla košarkaška trenerica iz Zadra!

U prostranom dvorištu strukovne škole Otac Vjeko nalazi se lijepo uređen košarkaški teren te odbojkaški teren sa pravom odbojkaškom mrežom, a tu su i prave, profesionalne lopte, pokloni naših donatora.

Novootvorena srednja tehnička škola još nije dobila svoje terene, ali je prostor osiguran, linije iscrtane, sada se samo čekaju majstori za završne radove. Bit će i to gotovo ovih dana.

Učenicima stigla košarkaška trenerica iz Zadra!

Dakle, uvjeti za sate tjelesnog su tu, učenici zainteresirani za sport, samo se čeka kraj nastave. I onda utakmice počnu. Ekipe su mješovite, zajedno igraju mladići i djevojke, a borba na terenu je prava.

U školama nema profesora tjelesnog, ali su tu uvijek neki od učitelja drugih predmeta, zainteresirani da zaigraju košarku ili odbojku sa svojim učenicima. Sve je tu, jedino mi se čini da im talenta fali. Igraju oni, znaju i pravila, i što je dvokorak u košarci i da se treća lopta prebacuje preko mreže u odbojci, ali... Nekako se ta igra pretvori u papazjaniju, u kojoj se ne zna ni tko je plejmejker, tko centar ili primač servisa...

Učenicima stigla košarkaška trenerica iz Zadra!

A onda se košarka pretvori u bjesomučno bacanje lopte na koš, a odbojka u tenis, gdje se lopta pristigla na tvoju polovicu odmah prebacuje na drugu stranu mreže, kao vruć krumpir.

Ali, možda je i toj nespretnosti kraj. Jer, neki dan su i naše škole dobile ozbiljno pojačanje. Iz Zadra je stigla Ana, naša nova volonterka. Vodit će košarkašku sekciju i već ima preko trideset zainteresiranih učenika koji će se priključiti. Zato, možete u budućnosti iz Kivumua očekivati neke nove afričke NBA zvijezde, nekog novog Hakeema ili Luola Denga...

a00564_05

O Ani, njenom projektu pomoći učenicima Kivumua i o tome kakvi su rezultati, obavijestit ću vas kad sve zaživi.

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić