HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4785811
Subota15lipnja2024.
Josipe, Vedrane, Joško, hvala na posjetu!
Ponedjeljak, 26. svibnja 2014. piše Dejan Anić

Imali smo u srcu Ruande goste iz Dalmacije! Posjetila su nas tri naša momka, tri Dalmatinca, iz Sinja i Splita. Otkud oni? Pa, vrlo lako. Fra Ivica je saznao da u Ruandu, na izgradnju hidroelektrane na sjeveru zemlje, u blizini Ruhengerija, dolaze naši momci raditi mjesec dana. A Ivica ne bi bio Ivica kada bi propustio pozdraviti i ugostiti zemljake.

Kivumu - Ruanda

I zato smo se mi zaputili na aerodrom u Kigaliju i dočekali Josipa, Vedrana i Joška. Čekao ih je i predstavnik kompanije za koju rade, spreman ih voziti direktno u mjesto u kojem trebaju raditi, ali nije vrijedilo, pored Ivice. 'Oteli' smo ih i - pravac naš Kivumu! Da kod nas prespavaju, odmore se, upoznaju naše selo, naprave prvi kontakt sa Afrikom, pa neka onda idu na posao. A momci već od aerodroma zbunjeni i radoznali, pomalo i uplašeni. Prvi put su u ovom dijelu svijeta, imaju 'milijun' pitanja, oko klime, hrane, bolesti. Pokušao sam ih utješiti, objasniti im da je Ruanda lijepa i čista, sigurna i da će uživati.

Prespavali su kod nas, upoznali se sa školama i onim što radimo ovdje, prošetali smo selom, prve afričke fotografije su nastale u Kivumuu. I onda smo ih ispratili za sjever, na njihovo radno mjesto u sljedećih mjesec dana. Međutim, to nije bilo sve. Nakon što su proveli na radu u Ruandi mjesec dana, ljudi su krenuli kući, ali na povratku su ponovo svratili u naše selo. Ovoga puta drugačiji, bez briga, puni dojmova, sa bezbroj fotografija. I sa odrađenim velikim poslom iza sebe u Ruandi!

A došli su k nama taman kada treba. Mi smo te večeri pravili feštu. Bio je tu i mrak, i velika logorska vatra, i pečeno prase, i grmljavina afričkih bubnjeva. Fešta je bila odlična, o tome ću vam tek pisati. Momke je ispratila prava, autentična Afrika. I oni su se te večeri mogli opustiti. Lupali su i oni u bubnjeve, zaplesali su zajedno sa Ruanđanima uz logorsku vatru. Da zapamte gdje su bili, i da, ako ih put nanese, ponovo dođu u Ruandu. Josipe, Vedrane, Joško, hvala na posjetu!

Imate još jedan pozdrav iz moje i vaše Ruande. I možda se sljedeći puta vidimo u vašoj Dalmaciji.

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić