HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4792152
Subota22lipnja2024.
Idemo dalje, ali uz vašu pomoć
Utorak, 28. travnja 2009. piše fra Ivica Perić

djeca kivumua Zahvaljujući vama dragi naši prijatelji i vjernici, krenuli smo! Konačno smo uspjeli prikupiti sva potrebna sredstva i kupiti zemljište na kojemu ćemo graditi srednju školu. Zahvaljujemo se svim pojedincima koji su se svojim donacijama odazvali našem pozivu, te belgijskim fratrima i misijskim uredima iz Zagreba i Sarajeva. Ovih smo dana sredili i kompletnu papirologiju potrebnu za početak gradnje ovog toliko nam potrebnog objekta. Sada nam predstoji čišćenje i pripremanje terena za gradnju, dok se nadamo kako ćemo u lipnju položiti i kamen temelja.

kivumu To bi označilo i – početak radova. No, bez vaše pomoći bit će nam teško. Potrebna su nam nova sredstva, jer u planu nam je izgraditi objekt sa 24 učionice, knjižnicom, kabinetom za rad na računalima, salom za sastanke. Djeca iz naše župe Kivumu, kao i sva ostala djeca, zaslužuju pravo na školovanje, znanje i perspektivu.

Naš je cilj izgraditi i otvoriti srednju školu koja bi bila besplatna za svu djecu. Jer, što više djece završi školu i na taj način si poveća mogućnost zaposlenja i egzistencije, to će ih manje zapasti u pakao prostitucije, života na ulici, kriminala.

Ljerka Mintas Hodak Iako je smještena na oko 60 kvadratnih kilometara, župa Kivumu broji čak 30.000 stanovnika. Većina ih živi od poljoprivrede, a župa je prenaseljena, pa malena polja nisu dostatna da prehrane brojne članove obitelji. Stoga si mnogi župljani i njihova djeca obrok mogu priuštiti tek dva do tri puta tjedno. Oko 70 posto stanovništva u župi Kivumu mlađe je od 25 godina, a školovanje im je jedini potencijalni izlaz iz siromaštva.

Danas u župi Kivumu imamo tri osnovne škole u kojima je 5.000 učenika. Svake godine šestogodišnje osnovnoškolsko obrazovanje završava 500 do 600 učenika. Za većinu je srednja škola, koja traje također šest godina, daleki san, jer srednjoškolsko obrazovanje se naplaćuje što si većina Ruanđana ne može priuštiti.

Kivumu Jedna godina u srednjoj školi plaća se oko 200 do 300 eura, dok radnik u nadnici, od čega većina starijih mještana župe Kivumu preživljava, jer nisu imali priliku završiti školu, za cjelodnevni rad u polju dobije manje od jednog eura.

Zbog toga mnogi roditelji svojoj djeci ne mogu omogućiti daljnje školovanje, pa ona sa 14 godina ostaju bez ikakve perspektive, što ih tjera u prostituciju ili kriminal kako bi preživjeli. Naša je želja otvoriti srednju Tehničku školu, a to nam predlažu i biskup te predstavnici Vlade, jer Ruanda nema takvih škola i takav je kadar izuzetno tražen.

Ljerka i Croatia Kivumu Na taj bi način i djeca iz naše župe Kivumu dobila priliku da za obrazovanje, zaposlenje i bolji život. To najbolje dokazuju i primjeri djece koja su završila našu Obrtničku školu, u kojoj školujemo stolare, zidare i krojače, od kojih je većina našla posao čak i u susjednoj Ugandi.

Ljudima je potrebno tako malo da pokažu svoju humanu stranu i pomognu drugima bez obzira na to koliko sami imaju. Podržite nas u ovom važnom projektu, pokažite svoju humanu stranu, jer i malim odricanjem možete puno pomoći djeci Ruande!

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić