HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4787636
Utorak18lipnja2024.
Izgradimo zajedno srednju školu u Ruandi!
Srijeda, 24. kolovoza 2011. piše fra Ivica Perić

Izgradimo zajedno srednju školu u RuandiS velikim oduševljenjem primio sam vijesti iz domovine kako su na proljetnom zasjedanju Biskupske konfe-rencije BiH u Mostaru biskupi odobrili i blagoslovili novu misijsku akciju pod nazivom „Pomozimo izgradnju škole u Misiji Kivumu“ u Ruandi.

U vrijeme trajanja akcije, do srpnja sljedeće godine, svaki će od biskupa na prostoru svoje biskupije blagovremeno preporučiti svećenicima, redovnicima, redo-vnicama, vjernicima i brojnim prijateljima misija da nam se pridruže u pomoći.

Ovo će nam biti od velike pomoći. Jer, cilj nam je izgraditi srednju školu koju će pohađati čak tisuću djece iz naše župe.

A moja misija u Ruandi upravo je usko vezana uz obrazovanje djece. Uz redovan pastoralni rad, ujedno sam i ravnatelj Strukovne škole Centar Otac Vjeko. U njoj mladiće i djevojke obrazujemo za nekoliko zanata – zidare, električare, krojače, stolare, vodoinstalatere, zavarivače i električare.

Zbog velike potrebe za obrazovanjem u ovoj zemlji i ovoj biskupiji, a osobito u ovoj župi, još 2005. godine počeli smo tražiti načine i sredstva za izgradnju klasične srednje škole. To je veliki projekt, ali je vrlo važan za mlade iz naše župe, jer si malo tko od njih može priuštiti srednjoškolsko obrazovanje. Posebice zbog toga što se pohađanje srednje škole u Ruandi plaća. A naš je cilj izgraditi srednju školu koja bi za naše župljane bila besplatna.

Naime, stanje u župi Kivumu daleko je od idealnog. Ruanda je vrlo mala i vrlo naseljena zemlja. Upola je manja od Hrvatske, a ima oko 11 milijuna stanovnika. Župa Kivumu smještena je na oko 60 kvadratnih kilometara, a u njoj živi čak 30000 stanovnika. Primjerice, u slavonskim općinama na toj površini živi oko 2500 ljudi. To je odgovor zašto su Ruanđani gladni, iako imaju idealnu klimu koja im omogućava dvije žetve godišnje. Previše je ljudi, premalo je zemlje...

Oko 70 posto stanovništva u župi Kivumu mlađe je od 25 godina, a školovanje im je jedini potencijalni izlaz iz siromaštva. Mi smatramo da se glad suzbija znanjem i obrazovanjem te zbog toga namjeravamo u našoj župi izgraditi srednju školu.

Četiri osnovne škole u župi pohađa 6000 učenika i svake godine osnovnoškolsko obrazovanje, koje traje šest godina, završava 500 do 600 učenika. Za većinu je srednja škola, koja traje također šest godina, daleki san, jer si ju ne mogu priuštiti. Naime, jedna godina u srednjoj školi plaća se oko 300 eura, dok radnik u nadnici, od čega većina starijih mještana župe Kivumu preživljava, jer nisu imali priliku završiti školu, za cjelodnevni rad u polju dobije oko pet kuna.

Budući da im roditelji ne mogu plaćati daljnje školovanje, svake godine 500 do 600 djece iz župe, nakon što završe osnovnu školu, sa oko 14 ili 15 godina ostaju kod kuće – gladni, neobrazovani, bez posla i bilo kakve perspektive. Nažalost, to rezultira velikim postotkom kriminala i prostitucije.

Mi želimo to promijeniti, ispuniti tu obrazovnu prazninu i ponuditi djeci iz naše župe i srednjoškolsko obrazovanje.

Iskustvo u školovanju imamo, jer već nekoliko godina uspješno vodimo Strukovnu školu o čemu govore i rezultati. Sada u školi imamo oko 300 učenika, a školski programi, ovisno o zanatu, traju jednu ili dvije školske godine. Svake godine kod nas školu završi oko 90 učenika. Oko 90 posto ih vrlo brzo nađe posao.

Prema projektu, buduća srednja škola imat će 24 učionice, knjižnicu, informatički kabinet, veliku salu za sastanke, urede za učitelje, veliko dvorište sa košarkaškim igralištem, spremnike vode, osam septičkih jama, cisternu za skupljanje kišnice, te podzemne spremnike vode. Škola će moći primiti 960 učenika i to će biti dovoljno da za početak zadovolji potrebe naše župe, uz našu već uhodanu Strukovnu školu. Uvjereni smo da ćemo izgradnjom jedne ovakve obrazovne ustanove višestruko pomoći mladima.

Svi će dobiti priliku za školovanje. To će im u perspektivi donijeti egzistenciju, a kroz obrazovanje ćemo podići razinu svijesti kod mladih, izgraditi drugačiji sustav vrijednosti. Obrazovanje će im donijeti puno više mogućnosti. Takve rezultate već uočavamo kod sadašnjih i bivših učenika naše Strukovne škole.

Mi, naravno, ne čekamo skrštenih ruku početak izgradnje srednje škole. Uz stalni razvoj Strukovne škole, svake godine pomažemo i onim učenicima, koji su se istaknuli u osnovnoj školi, da nastave svoje školovanje u srednjim školama. Trenutno plaćamo školarinu za srednjoškolce koji pohađaju školu u drugim dijelovima zemlje. Za to sada godišnje izdvajamo 21.000 eura. Mogli smo s tim novcem puno više napraviti da imamo svoju srednju školu.

Usporedbe radi, u našoj Strukovnoj školi sada imamo oko 300 učenika, za koje svakoga dana osiguravamo jedan topli obrok. Plaćamo 26 zaposlenika škole – učitelja i drugog osoblja te 10 vježbenika. A godišnji proračun ove škole je 51.000 eura. Dakle, izgradnja srednje škole u našoj župi Kivumu vrlo je bitna za razvoj ovoga društva i njihove svijesti o moralu i etici. Obrazovanje će u svakom slučaju utjecati i na kvalitetu njihovih života.

Ono što želim poručiti našim ljudima u domovini je to da smo mi u misiji zahvalni za svaku uplaćenu donaciju. Ne trebaju se opterećivati iznosima. Svi smo mi svjesni da danas nikome nije lako izdvojiti neka velika sredstva iz svojih kućnih budžeta. No, kada bi svaki vjernik u BiH i Hrvatskoj izdvojio samo jednu marku ili pet kuna, to bi nam već bila velika pomoć i izgradili bi tu srednju školu.

Sve informacije o našem radu u misiji Kivumu možete pronaći na ovoj web stranici koju radimo na tri jezika – hrvatskom, engleskom i njemačkom te učestalo objavljujemo novosti. Tako svi naši donatori u svakom trenutku mogu vidjeti za koje se sve projekte koristi njihov novac.

Uz vašu pomoć, a uz naš trud i rad, mogli bismo zajedno učiniti da san svih mještana Kivumua, o gradnji srednje škole, postane stvarnost. A djeci ćemo osigurati bolju i sigurniju budućnost.

Foto galerija

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić