HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4792170
Subota22lipnja2024.
Školska godina je gotova, djeca su zaslužila odmor
Petak, 02. prosinca 2011. piše fra Ivica Perić

Školska godina je gotova, djeca su zaslužila odmorIza nas je još jedna školska godina! Ovaj tjedan zaključili smo nastavu. U Ruandi, naime, školska godina, za razliku od Europe, traje od sredine siječnja do kraja studenoga.

Kakvo je to veselje bilo na zadnji dan nastave! Posebno za one koji su uspješno završili sve programe. Oni koji su malo 'zaštekali' sa učenjem, morat će se strpiti do praznika. Moraju još malo 'zagrijati stolicu' i uspješno položiti sve predmete. Naravno, mi smo tu da im pomognemo kako bi i oni sa osmijehom na licu za koji dan napustili školsko dvorište.

No, iako nastave više nema, u školi je još uvijek vrlo živo. Ostali su nam učenici tri odjela – stolarskog, zidarskog i krojačkog kako bi završili svoju praksu. Učenici zidari, tako, praktični dio nastave obavljaju gradeći još jednu učionicu za osnovnu školu. Nema boljeg stjecanja iskustva nego radeći na izgradnji. Svjesni su oni toga, pa je na objektu u izgradnji vrlo živo i veselo. Posebno sada kada znaju da ne moraju žuriti kući učiti.

Stolari u našoj školskoj radionici užurbano završavaju izradu školskih klupa i stolica za nove učionice osnovne škole. To im je završni praktični rad, pred odlazak iz škole. Da ih samo vidite, postali su pravi majstori-stolari. Baš sam ponosan na njih!

A krojači.. Kod njih se sve 'puši' od rada, mašine za šivanje 'kuckaju' na sve strane. Kod nas je pravilo da učenici, koji završavaju prvu godinu krojačkog smjera, za sve buduće 'prvašiće' naše škole, koji će nam se pridružiti u siječnju, izrade – školske uniforme! Kako su njih dočekale uniforme prvoga dana u školi, tako oni sada šiju uniforme za naše nove učenike.

Od naših 280 učenika, njih stotinjak s ovom je školskom godinom zaključilo školovanje. Uvjeren sam da će stečeno znanje i iskustvo znati pametno iskoristiti te da će vrlo brzo naći zaposlenje. Želim im sretan i blagoslovljen put u svijet odraslih!

Za naše nastavnike odmora još nema. Jer, za njih smo organizirali razne seminare. Moraju se dodatno obučavati kako bi svoja znanja što kvalitetnije mogli prenositi na buduće generacije.

Upravo ovih dana u Kivumu su nam iz Kanade stigle naši dragi prijatelji Jayne Carlielle i Alan Michael Webb. Oni će za sve naše učitelje održati seminar engleskoga jezika. Veselim se tome, jer tu su bili i prošle godine i napravili su odličan posao.  Uopće ne sumnjam da će naši učitelji i ovaj puta puno naučiti od njih te će dodatno usavršiti svoje znanje engleskog jezika.

Eto, kao što vidite, kod nas nikada nije dosadno. Puno se radi, ali to nas veseli!

Foto galerija

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić