HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4785638
Subota15lipnja2024.
Projekti u 2012. i 2013. godini
Srijeda, 04. rujna 2013. piše fra Ivica Perić

Projekti u 2012. i 2013. godiniProšla godina u našoj strukovnoj školi bila je vrlo radna. Kad pogledamo unazad godinu dana možemo reći da smo zajedno napravili puno korisnih stvari. Ne samo za naše učenike, nego za cijelu našu zajednicu u Kivumuu. Svakim danom napredujemo sve više i poboljšavamo kvalitetu života. Neki projekti su veliki, neki malo manji, ali ne i manje važni. Svakodnevno se nešto novo radi i izuzetno sam ponosam kad vidim da su ljudi u selu zahvalni za sve što im pomažemo.

Puno projekata je tijekom ovih godina završeno, uz veliku pomoć donatora, volontera i prijatelja iz cijelog svijeta.

S prvim danom kalendarske godine, ovdje u Ruandi počinje i nova školska godina. Ove godine u našu strukovnu školu upisan je 371 učenik. Od toga 287 momaka i 84 djevojke.

U krojačkom odjelu u prvoj godini imamo 45 djevojaka, a u drugoj 23 djevojke i dva momka. Stolarski smjer, prvu godinu pohađaju 32 momka i dvije djevojke, a drugu godinu 24 momka i jedna djevojka. Budućih zidara imamo najviše. U prvom razredu imamo 84 momka i tri djevojke, a u 2. razredu 53 momka. Za zavarivače obrazujemo 58 momaka i jednu djevojku, za vodoinstalatere sedam momaka i dvije djevojke, a za električare 27 momaka i sedam djevojaka.

Naši učenici postali poznati diljem zemlje po dobrom i kvalitetnom znanju, pa su neki od njih pronašli poslove u drugim školama i rade kao nastavnici praktičnog rada i tako svoje znanje i iskustva prenose na druge.

Učenici  zidarskog smjera ove godine su izgradili šest učionica za naše osnovnoškolce, toalete, a stolarska sekcija je izgradila stolove i stolice za nove učionice. Nakon toga usljedila je gradnja sportskog igrališta za djecu u osnovnoj školi koje su također u potpunosti izgradili naši učenici. No, to nije sve! Također smo napravili projekt vodovoda koji su odradili vodoinstalateri. Ponosan sam što mogu reći da naši učenici svaki dan napreduju sve više i više i da iz naše škole izlaze sa izuzetno dobrim znanjem. Naši učitelji dobili su priliku polagati nacionalne stručne ispite i tako dodatno usavršiti svoje znanje.

Također, treba spomenuti projekt bioplina u našem strukovnom centru Otac Vjeko, nove poboljšane školske uniforme, a zatvorili smo i naše školsko dvorište novim vratima koje je veselim bojama oslikala naša volonterka Petra Lidija Ševeljević. Učenici raznih smjerova naše škole zajedno su sudjelovali i u bojanju vrata i prozora na našim učionicama.

Prije tri godine dobili smo iz Kanade kontejner koji smo ove godine preuredili i prilagodili, pa tako danas u njemu imamo učionice za invalide i hendikepirane osobe gdje ih učimo osnovama pletenja. Tako smo i njima sada omogućili da dolaze u školu bez prepreka.

Tečaj šivanja za sve naše učenike ove godine održali su krojač Ivo Mlakić iz Bosne i Hercegovine i naša volonterka Valerie iz Kanade. I ove godine, kao i prošlih godina, organizirali smo tečajeve za naše učitelje iz engleskog jezika, matematike, stručnu praksu za zavarivače, vodoinstalatere i električare u suradnji s našim brojnim volonterima. Organizirali smo tečaj šivanja za cijelu istočnu provinciju u kojoj je sudjelovalo 37 učitelja iz različitih škola.

S obzirom da nam svake godine dolazi sve više novih volontera obnovili smo volontersku kuću i uredili je za što ugodniji boravak. Poboljšali smo školsku administraciju, svi podaci naših učenika su uneseni u novu bazu podataka.

U suradnji s volonterom iz Hrvatske, Domagojem Skledarom, organizirali smo informatički tečaj za sve naše mještane sela, kako bi im pomogli da nauče koristiti računalo i kasnije lakše pronađu posao.

Proširili smo školski vrt, pa sada puno više namirnica dobivamo od rada svojih ruku i možemo još jeftinije prehraniti još više učenika. Nove uniforme dobili su i učenici osnovne škole, a one su sašivene u našoj strukovnoj školi.

Naši učenici dobili su vladine diplome, jer škola je sada priznata od Vlade Ruande, što je veliki uspjeh za nas zato što će naše diplome sada biti priznate u cijeloj državi.

Najveći projekt bio je izgradnja nove srednje škole. Prva faza je završena. Izgradili smo zgradu od 800 kvadrata, sa 11 učionica, sanitarnim čvorom i velikim spremnicima za vodu, jer u selu nema vodovoda.

Naši učenici strukovne škole puno su pomogli u izgradnji škole. Zidari su svakodnevno radili na izgradnji spremnika za vodu, betoniranju dvorišta i drugim zidarskim poslovima. Stolari su izradili kompletan namještaj za novu školu-stolove, stolice, ormare...

S obzirom da je prije nekoliko godina umjesto francuskog jezika, u Ruandi engleski jezik postao službeni, naši mještani moraju jako brzo naučiti engleski jezik. Budući da nastava u našoj novoj školi počinje u siječnju sljedeće godine, odlučili smo u međuvremenu organizirati tečajeve engleskog jezika u novoj školi u suradnji s volonterima iz Kanade i Njemačke.

Kao što sam rekao na početku, svakim danom naša zajednica napreduje sve više, svakim danom nešto novo napravimo i iznimno smo sretni što imamo pomoć od divnih ljudi iz cijeloga svijeta!

Foto galerija

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić