HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4785620
Subota15lipnja2024.
U našu strukovnu školu uveli smo najmodernije metode učenja
Ponedjeljak, 31. ožujka 2014. piše fra Ivica Perić

U našu strukovnu školu uveli smo najmodernije metode učenjaU radu s našim učenicima, koji pohađaju strukovnu školu Centar Otac Vjeko, naglasak je na praktičnoj nastavi za koju imamo kvalificirane i iskusne učitelje.

Podsjetit ću da djecu u ovoj školi već godinama obrazujemo za šest različitih zanata, pa iz Centra Otac Vjeko izlaze kvalitetni stolari, krojači, zidari, vodoinstalateri, zavarivači i električari.

Iako praktična nastava čini većinu školskoga programa, nismo se zaustavili samo na tome. Naprotiv!

U suradnji s našim prijateljima iz Kanade, koji nam pomažu već godinama, u školski smo program počeli uvoditi i najmodernije metode učenja, karakteristične za najbolje škole u svijetu. Tako smo odnedavno počeli primjenjivati i interdisciplinarno učenje, workshop programe učenja u malim grupama, kao i COR (children on run) učenje.

Što to sve znači?

Znači da su u jednom dijelu nastave naši učenici podijeljeni u manje grupe do osam učenika, a grupe čine učenici različitih odjela. Fokus je na rješavanju praktičnih zadataka u kojima svoj doprinos mogu dati različite struke, a inicijativa pri rješavanju problema dolazi od strane samih učenika.

Tako ćete nerijetko vidjeti da za istim stolom sjede budući stolari i zidari te zajedno pokušavaju riješiti neki problem u teoriji, dok istovremeno zavarivaši i krojači daju savjet vodoinstalaterima. Tada učitelji dobijaju ulogu moderatora, sa zadatkom da učenicima pomognu doći do zajedničkog rješenja.

Ovakav način učenja u našoj se školi pokazao višestruko korisnim. Naime, upravo ovakvo učenje traži od učenika da „uključe mozak“ ili ljepše rečeno – da razmišljaju svojom glavom kada naiđu na neki problem, a ne da za sve pitaju mentora. Ovako se brže oslobađaju straha od nepoznatoga, postaju sigurniji u sebe i sami predlažu rješenja kada u poslu naiđu na određeni problem.

Osim toga, ovako uče bolje razumjeti i svoje kolege iz drugih odjela te njihov posao i zajedno uče da rješenja za situacije iz svoje profesije mogu potražiti i u drugim profesijama.

Također, na ovaj način organizirana nastava pospješuje i druženje, jer daje priliku učenicima da upoznaju kolege iz drugih odjela i provedu dio školskih sati s njima.

Naravno, nositelji ovakvih inovacija u nastavi su učitelji, na kojima je velika odgovornost da provedu kvalitetnu nastavu, te da ispune cilj koji se pred njih postavlja, a to je kvalitetno znanje i dobra stručna obučenost njihovih učenika.

Upravo zato, mi posebnu pažnju poklanjamo i radu sa učiteljima. U tome nam značajno pomažu naši prijatelji iz Europe i Kanade, iskusni pedagozi koji podučavaju naše učitelje kako da na najbolji način prenesu znanje svojim učenicima. Zahvaljujući našim prijateljima koji nam nesebično pomažu, svake godine netko od učitelja, u vrijeme školskih praznika, boravi u Kanadi na edukacijama i treninzima, a zatim tako stečeno znanje, kada se vrati, prenosi i ostalim učiteljima.

Ruanda je siromašna zemlja. U skladu s tim i obrazovanje kaska za bogatijim i razvijenijim zemljama. Međutim, iako radimo u teškim uvjetima, trudimo se pratiti svjetske trendove i inovacije, primjenjivati ih u našoj strukovnoj školi, kako bismo na taj način našim učenicima omogućili kvalitetno obrazovanje i znanje, koje neće zaostajati za onim koje se stječe u bogatijim školama i bogatijim i razvijenijim zemljama.

Foto galerija

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić