HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4792105
Subota22lipnja2024.
Ovo je godina velikih projekata!
Utorak, 02. rujna 2014. piše fra Ivica Perić

U životu svake zajednice postoje one godine koje se pamte i prepričavaju, godine velikih događaja. A ova će godina u našem selu Kivumu sigurno ostati dugo zapamćena kao godina realizacije velikih projekata, godina gradnje i stvaranja novog, suvremenog lica sela. Već na ulasku u selo naša je nova Srednja tehnička škola. Gradnja prve školske zgrade je završena prošle godine i prva generacija učenika već ju pohađa!

Ovo je godina velikih projekata

Ali, nismo na tome stali. Ovoga proljeća nastavili smo sa radovima na školskom kompleksu. Tako su izgrađena dva prostrana skladišta, a nastavljena je izgradnja i druge školske zgrade. Također, završili smo i izgradnju školskih toaleta. Riječ je o objektu koji se nalazi pokraj škole. Tu su 24 nova toaleta. Jer ipak će jednoga dana ovu školu pohađati čak tisuću učenika. Mislili smo i na djecu s posebnim potrebama. Pa su dva toaleta prilagođena invalidima. I ne samo to. Budući da većina obitelji u našem selu nemaju kupaonice, u okviru ovoga objekta izgradili smo i četiri tuš-kabine kako bi naši učenici doista u školi imali sav potreban komfor.

Uz već postojeće, prošle godine izgrađene, spremnike za vodu, ovih smo dana završili i sa izgradnjom još jednog velikog podzemnog spremnika za vodu. U spremnike će se slijevati kišnica sa školskih krovova koja će nam osigurati sigurno i nesmetano snabdjevanje vodom za sve potrebe škole.

Sve ovo što radimo na novom školskom kompleksu, našu će srednju tehničku školu svrstati u red najmodernijih u ovom dijelu Afrike!

A kada se prošeta do centra sela, u samom srcu mjesta, preko puta crkve, novo je gradilište i naš novi veliki ovogodišnji projekt. U tijeku je završna faza izgradnje stambenog objekta koji će služiti za smještaj učitelja naših škola. Riječ je o stambenoj kući sa sobama za učitelje koji su zaposleni u našim školama, a nisu iz Kivumua. Radni tjedan učitelji će provoditi u ovoj novoj kući.

Mnogi od njih žive i po petnaestak kilometara dalje od Kivumua. Da pješače svaki dan na posao, jednostavno je previše. Plaćati javni prijevoz nije im baš povoljno, a nemaju ni bicikle kao alternativu. Zato smo odlučili olakšati našim zaposlenicima i uložiti u nešto što je trajno – a to je stambeni objekat koji će moći koristiti i oni i budući učitelji. Kuća se sastoji od osam prostranih soba, velikom kuhinjom, kupaonicom sa tuš-kabinama i toaletima.

Objekat je 'pod krovom', provedene su sve električne i vodovodne instalacije, i sada slijede završni radovi i opremanje objekta potrebnim namještajem. Planirano je da se svi predviđeni radovi okončaju u narednih nekoliko nedjelja, i tada će i naši učitelji koji su trenutno stambeno nezbrinuti dobiti svoj krov nad glavom, i uslove za kvalitetan život i rad.

I da, naravno, u izgradnji objekta koristili smo sve svoje raspoložive snage – kuću su zidali zidari naše strukovne škole, struju provode naši učenici električari, sve potrebno za toalete i kupaonicu uređuju naši vodoinstalateri, a opremit će ju naši učenici stolari. Njima sjajna praksa, selu još jedan sjajan objekat! Naravno, kao i za našu novu srednju Tehničku školu, projekt i za ovaj objekat izradila nam je sjajna arhitektica Višnja Kljajić, naša dobra duša i veliko srce za Afriku!

I, na kraju, realizirali smo i još jedan nevjerojatno velik projekt u Kivumuu! Naime, nakon više godina želje i planiranja, početkom ove godine krenuli smo u realizaciju dovođenja vode u osnovnu školu u zaseoku Mpushi. Radi se o školi sa preko dvije tisuće učenika, jednoj od najvećih u Ruandi, koja do sada nije imala nikakvo snabdijevanje vodom, i u kojoj su djeca stjecala znanje bez ikakvih sanitarnih uvjeta.

Posao je velik i skup. Izgradili smo dva spremnika za vodu – jedan je u neposrednoj blizini izvora, a drugi je pokraj škole. Povezali smo ih cijevima kako bi školarci mogli do vode doći u dvorištu škole. Već smo postavili i česme. Završavaju se još poneki sitni građevinski radovi i vodovod će uskoro biti u funkciji!

Pamtit će se ova 2014. godina u Kivumuu. I prepričavat će se kako je upravo te godine dodatno rasla srednja škola, kako su učitelji dobili svoj kutak i kako je konačno, poslije više desetljeća čekanja, potekla voda u školi u Mpushiju.

Međutim, dragi prijatelji, naši vjerni donatori, sve to ne bi bilo moguće da nije bilo vas! Zato još jednom koristim priliku da zahvalim svim našim donatorima, ponajviše organizaciji Franziskaner Mission iz Dortmunda te Humanitarnoj udruzi Srce za Afriku iz Hrvatske i BiH.

Zahvaljujući svima vama, koji nas pomažete, omogućit ćemo mladima Ruande da se adekvatno obrazuju i uče, što dugoročno znači svjetliju perspektivu i izvjesniju budućnost za ovaj siromašni dio Afrike.

Foto galerija

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić