HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4785652
Subota15lipnja2024.
Novi sadržaji za učenike: smještaj, kuhinja, tuševi...
Srijeda, 08. travnja 2015. piše fra Ivica Perić

Novi sadržaji za učenike

I ova nam je godina, kao i svaka prethodna, počela radno, sa puno novih projekata, puno novih građevinskih radova, puno novina u našim školama. I, što je najvažnije, sa puno novih učenika!

Imamo jednu veliku novost. Na prostoru između naše srednje Strukovne i nove Tehničke škole, izgradili smo tri nova objekta u kojima smo uredili spavaonice. Dakle, pogađate, otvorili smo i internat!

Novi sadržaji za učenike

U njemu su smješteni naši učenici koji nisu iz Kivumua, nego iz drugih dijelova Ruande. Naime, pročulo se diljem zemlje za našu školu, koja je postala jedna od modernijih i traženijih u zemlji. Tako da imamo i osamdesetak učenika koji stanuju daleko od naših škola.

Budući da im je nemoguće svakoga dana pješačiti kilometrima kako bi došli u školu, a da si svaki dan plaćaju prijevoz, za njih je jednostavno financijski nemoguće.

Novi sadržaji za učenike
Izrada kreveta za internat

I što smo mogli?! Cigle u ruke i dati se na posao. Izgradili smo objekte i osigurali učenicima smještaj. U tri stambene jedinice sada stanuje njih osamdesetak. Mnogi misle da je ovdje lako i jeftino sagraditi kuću. No, stvarnost je puno drugačija. Građevinski materijal ovdje je izuzetno skup.

Međutim, ulaganje u građevinski materijal i izgradnja objekata za naše učenike višestruko nam se isplati. Prvo, naravno, jer našoj djeci omogućavamo uvjete za školovanje dostojne čovjeka. A drugo je to što izgradnjom našim učenicima zidarskog smjera strukovne škole osiguravamo itekako važnu praksu. Oni na izgradnji objekata dobiju priliku raditi sa izučenim majstorima i na pravom primjeru uče sve ono što trebaju znati dobri, pravi zidari.

Novi sadržaji za učenike

Uz zgrade novog internata izgradili smo privremene tuševe i toalete, no odmah smo se dali u izgradnju i pravog objekta koji će učenicima služiti kao kupaonica sa tuševima i toaletima. Kako u selu nema vode, iskopali smo kanal od nove srednje Tehničke škole sve do internata. U kanal ćemo položiti cijevi i od škole dovesti vodu do zgrade internata.

Novi sadržaji za učenike

U školi, podsjetimo, imamo velike podzemne i nadzemne tankove za prikupljanje kišnice, koju će učenici u internatu također koristiti u svojoj kupaonici.

Novi sadržaji za učenike
Izgradnja novih tuševa

Učenici u internatu imaju osiguranu i prehranu, pa trenutno gradimo i novu kuhinju koja će biti u sklopu internata. Dok ova kuhinja ne bude gotova, učenici iz internata obroke imaju u školskoj kuhinji udaljenoj desetak minuta hoda.

Novi sadržaji za učenike
Izgradnja nove kuhinje

Budući da ove godine u našim školama imamo čak 467 učenika, u planu nam je uskoro započeti i izgradnju još jednog odbojkaškog i jednog košarkaškog terena, jer postojeći postaje jako tijesan za sve one koji se žele baviti sportom.

Za nas je ovdje svaki projekt jednako važan. Svaki projekt je za nas i naše selo veliki korak naprijed. Svaki projekt znači bolju budućnost za ovo selo i naše učenike. Naravno, ništa od toga ne bismo uspjeli da nije dobrih ljudi, naših donatora koji nam pomažu i kojima se od srca zahvaljujemo!

Ovom prigodom želim se zahvaliti našim prijateljima iz Francuske, bračnom paru Mirelle i Andre Lappier, koji su bili kod nas u dva navrata i koji nas i dalje stalno pomažu.

Zatim, jedan od mojih kolega sa teologije za svoj je rođendan napravio veliku stvar za nas. Organizirao je proslavu, pozvao prijatelje, ali im rekao da mu ništa ne kupuju, nego da umjesto kupovine darova, novac doniraju za rad našeg Centra.

Uz to, tu su i donacije koje nam stalno pristižu od Humanitarne organizacije 'Srce za Afriku' iz Hrvatske i BiH, koje su nam od velike pomoći. Dobrota našeg naroda nema granice! Hvala vam!

Mi slavimo život sa ovom djecom. Sretni smo i ponosni što im, uz vašu pomoć, možemo pružiti bolju budućnost kako bi i njihov život mogao biti dostojan ljudskoga bića.

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić