HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4787158
Ponedjeljak17lipnja2024.
Projekti u 2015.
Utorak, 29. prosinca 2015. piše fra Ivica Perić

Projekti u 2015

S Božićem smo dobili i najljepši dar – počeli smo izgradnju još jedne zgrade srednje škole. Hvala vam!

Prošla je još jedna godina. Nisam se stigao pravo ni okrenuti, evo nam Nove godine pred vratima. Vrijeme je da se prisjetim što smo sve napravili tijekom ove 2015. godine, koja nam je na odlasku. I krenem razmišljati. Nekako mi godina proleti, pa sve mislim, jesmo li dovoljno učinili ove godine?

Osvrnem se oko sebe, pogledam naše škole, naše učenika i samo se nasmijem. Pa da! Toliko je toga bilo ove godine! Sad ne znam ni odakle bih počeo...

Hajdemo redom...

Završili smo izgradnju i opremanje stambenog objekta koji služi za smještaj učitelja naših škola. Riječ je o kući sa sobama za učitelje koji su zaposleni u našim školama, a nisu iz Kivumua. Radni tjedan učitelji provode u ovoj novoj kući. Mnogi od njih žive u mjestima udaljenim i više od 15 kilometara od Kivumua. Da pješače svaki dan na posao, jednostavno je previše, a plaćati javni prijevoz nije im baš povoljno. Zato smo odlučili olakšati našim zaposlenicima i uložiti u nešto što je trajno – a to je stambeni objekt koji će moći koristiti i oni i budući učitelji. Kuća se sastoji od osam prostranih soba, ima veliku kuhinju s blagovaonicom te kupaonicu sa tuš-kabinama i toaletima.

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Izgradili smo i školski internat za 150 učenika. Jer, nisu ni svi naši učenici iz Kivumua. Mnogi od njih, iako željni znanja i učenja, nisu mogli dolaziti u našu školu, jer im je nemoguće svakoga dana pješačiti kilometre i kilometre kako bi došli do škole, a da si svaki dan plaćaju prijevoz, za njih je jednostavno financijski nemoguće. Sada smo im osigurali smještaj u pet stambenih jedinica. Uz zgrade novog internata izgradili smo i kupaonice sa tuševima i toaletima. Kako u selu nema vode, iskopali smo kanal od nove srednje Tehničke škole sve do internata i cijevima povezali naše velike podzemne i nadzemne tankove za prikupljanje kišnice sa kupaonicom. Učenici u internatu imaju osigurane i tople obroke, a ispred objekata napravili smo nadstrešnice i tamo postavili stolove, pa imaju veliku, prostranu blagovaonicu.

U Tehničkoj školi novim smo prijenosnim računalima opremili informatički kabinet.

Uz sve što gradimo i opremamo, za svojih smo 467 učenika osigurali svakodnevne tople obroke. I ne samo za njih. Kao što ste mogli pročitati u jednom od prethodnih tekstova na stranici, zahvaljujući vašim donacijama, uspjeli smo osigurati i tople obroke za 100 najsiromašnijih učenika osnovne škole.

Zahvaljujući vrijednoj donaciji koja nam je pristigla iz Njemačke, odnosno 'kontejneru' punom opreme, naša Strukovna škola dobila je moderne strojeve i alate za naše stolare.

Kao što vidite, puno se radilo i gradilo i u 2015. godini. A vjerujte, samo nahraniti svakoga dana skoro 600 gladnih usta, nije mala stvar. Zato nam vjerujte kada vam kažemo da nam je svaka vaša donacija velika k'o kuća! I svaka nam je jednako vrijedna, jer znamo da dolazi od srca! I zato vam svima hvala što nas tako vjerno pratite i pomažete!

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Projekti u 2015

Mislite da je to sve?

A ne, ne. Šećer sam ostavio za kraj!

Spremni?

Još nedavno smo mislili da ćemo možda morati ipak odustati od projekta izgradnje druge zgrade naše Tehničke škole, jer nije lako osigurati donacije ni za svakodnevno funkcioniranje škola, tople obroke, plaće učitelja, a kamoli za izgradnju još jednog kapitalnog objekta...

No, zahvaljujući vrijednoj donaciji jedne obitelji iz Amerike, o kojoj ću vam pisati uskoro, ovih smo dana započeli izgradnju druge školske zgrade naše Tehničke škole!

Na zemljištu koje je malo poviše nove zgrade naše Tehničke škole, počeli su se nazirati obrisi nove zgrade, koja će biti čak i nešto malo veća od prve. Dok prva zgrada ima 800 kvadrata i osam učionica, druga će imati površinu od oko 1.000 kvadrata. U njoj će biti dodatnih sedam učionica, uredi za učitelje, knjižnica sa čitaonicom te velika sala za priredbe, koja će jednoga dana, kada nabavimo dovoljno strojeva, biti preuređena u veliku radionicu za dizajnere i krojače.

Kao i sve što smo izgradili posljednjih godina, i ovu novu zgradu škole projektirala je naša arhitektica Višnja Kljajić, Slavonka sa zagrebačkom adresom.

Ova vrijedna donacija obitelji iz Amerike ubrzala je cijeli projekt izgradnje škole, pa smo vaše donacije, koje nam pristižu iz Hrvatske, BiH, Njemačke, Kanade, Amerike, Austrije, Australije, iskoristili za izgradnju temelja ove zgrade i veliki podzemni tank za prikupljanje kišnice, dok će ostatak biti iskorišten za svakodnevno funkcioniranje škola i tople obroke za naše učenike. Zahvaljujući tome, u novoj školskoj godini, koja počinje u veljači, moći ćemo upisati još veći broj učenika! Eto ga. Radimo i gradimo, učimo našu djecu i hranimo. Ponekad imam osjećaj da sam, osim što sam fratar i ravnatelj škole, građevinar, zidar, projektant, nadzornik. Svašta u životu čovjek mora naučiti. Ali, ništa nije teško. Pogotovo kada je sa humanim ciljem.

Sretan sam i ponosan što ovoj siromašnoj djeci, uz vašu pomoć, možemo pružiti bolju budućnost kako bi i njihov život mogao biti dostojan ljudskoga bića.

Hvala vam od srca, pratite nas i dalje i u Novoj 2016. godini u kojoj vam svima želimo puno blagoslova, zdravlja, ljubavi, sreće i uspjeha!

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić