HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4792169
Subota22lipnja2024.
Početak nove školske godine
Subota, 18. ožujka 2017. piše fra Ivica Perić

Početak nove školske godine

Dragi čitatelji... Opet počinjemo novo poglavlje u životu Centra Otac Vjeko. Ova školska godina je započela kao svaka druga, s tim da imamo i neke izmjene, ali i izazove.

Kao prvo, većinu škole smo preselili iz zgrade Strukovne škole u novu zgradu Tehničke škole, koje dijeli jedna udolina, odnosno oko dva kilometra. Na staroj smo lokaciji zadržali zavarivače i stolare, jer na novoj lokaciji još uvijek imamo puno problema s nestabilnom električnom mrežom.

Početak nove školske godine

Početak nove školske godine

Vrlo je uzbudljivo gledati novopridošle učenike kako nose sve te mašine, opremu, računala, stolove, stolice, ormare… Preseljenje je isplanirala i organizirala Valerie Ken, jedna od volonterki, koja nam dolazi u ispomoć već trinaest godina. Sada sve smještamo u novoizgrađene učionice, a već smo počeli i s nastavom.

A kad se radi o izazovima, uvodimo potpuno novi nastavni plan i program za učenike Tehničke škole, koji će prema novome planu pohađati školu četiri godine. Plan i program se uvodi pod direkcijom Uprave za razvoj radne snage Ruandske vlade. Tako da sada novopridošlu grupu učenika moramo učiti po novom, a ostale učenike po starom dvogodišnjem planu i programu.

Početak nove školske godine

Početak nove školske godine

Zadovoljstvo je vidjeti prošlogodišnje učenike koji s velikim ushićenjem dolaze u školu, kao i nove učenike koji jedva čekaju da nastava započne. Zanimljivo je primijetiti da nam ovdje u Ruandi, čak i nakon 'službenog' početka školske godine, neprestano dolaze roditelji koji očajno žele svojoj djeci priuštiti bilo kakav vid obrazovanja i time im priuštiti bilo kakvu budućnost.

Početak nove školske godine

Naša je škola postala poznata diljem Ruande. Štoviše, nedavno je u glavnom gradu Ruande Kigaliju održan sastanak kojem su prisustvovali važni ljudi iz obrazovnog sustava na kojem je naša škola predstavljena kao primjer dobre škole za tehničko strukovno obrazovanje i obuku (TVET) u Ruandi. Pohvalili su nas za dobro organiziran program, za dobro održavanje opreme, za trud i učenike koji dobiju naše diplome i pokazuju primjerene vještine i – što je važnije – jako dobar karakter.

Početak nove školske godine

Početak nove školske godine

I tako se sav naš trud isplatio! I kako što svi već znate, to je između ostalog i zahvaljujući velikom trudu bezbrojnih volontera koji su nam dolazili pomoći obrazovati ove mlade Ruanđane. Među njima je i Valerie Ken iz Kanade koja je opet tu da pomogne učiteljima s početkom nove godine. Također moramo zahvaliti volonterima iz Njemačke, gospodinu Gunteru i gospodinu Aloysu, koji su nam došli pomoći sa električarskim i stolarskim zanatom. A ovdje s nama je i gospodin Frank koji je tu da nam pomogne sa stolarskom sekcijom.

Početak nove školske godine

Početak nove školske godine

Naravno, zahvaljujemo se i svima vama diljem svijeta, koji nam nesebično pomažete svojim donacijama, jer da nije vas i vaše pomoći, svi naši projekti bili bi upitni. Posebice se to odnosi na ljude u Hrvatskoj i BiH, koji nam pomažu preko Humanitarne udruge Srce za Afriku.

Život ovdje u Ruandi dakle nije samo uzbudljiv, nego također pričinja zadovoljstvo, osobito nama koji iz prve ruke možemo biti svjedoci toga kako obrazovanje pomaže mladim ljudima u Ruandi. A vama, našim dobročiniteljima koji ste nam toliko pomogli, veliko zadovoljstvo sigurno pruža činjenica da je vaša pomoć postigla toliko toga. A veoma smo ponosni na svoje učitelje koji ulažu velike napore kao tim da ostvare cilj Centra Otac Vjeko. A koji je naš cilj? Naš cilj je pomoći mladima u Ruandi u ostvarenju bolje budućnosti kroz vještine i obrazovanje koje steknu u našoj školi.

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić