HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4785660
Subota15lipnja2024.
Promjene u školskom programu
Ponedjeljak, 29. svibnja 2017. piše fra Ivica Perić

Promjene u školskom programu

Dragi naši prijatelji, sigurno se pitate zašto već neko vrijeme ništa ne pišem. E, pa to je zato jer smo u velikom poslu. Naša škola Centar Otac Vjeko radi punom parom!

Učenika je sve više, učionice su pune, žamor mladih željnih znanja dolazi iz svakoga kuta škole.

Ove smo godine imali nevjerojatan interes mladih za upis u našu školu. Samo da vas podsjetim, u Ruandi školska godina počinje krajem siječnja.

Samo u krojačkom odjelu u Strukovnoj školi imamo čak 156 učenika!

Život ovdje prepun je izazova. Ako se ne borimo sa stalnim nestancima struje, ili sa puknutim cijevima za vodovod, ili pak sa novim učenicima kojima moramo objasniti sve od početka, pa čak i da se na nastavu mora doći na vrijeme, onda se moramo baviti stalnim promjenama školskoga programa koji nam se svako malo nameće. Naime, Vlada Ruande je u procesu implementacije nastavnog plana i programa, na temelju kompetencije određene škole. To znači da bi škole trebale imati dovoljno opreme, strojeva i zaliha tako da učenici mogu stjecati stvarno iskustvo i kroz praksu, a ne samo teoriju.

Promjene u školskom programu

Promjene u školskom programu

Promjene u školskom programu

Mi u Centru Otac Vjeko imamo sreće jer imamo svu potrebnu opremu i to sve zahvaljujući svima vama, našim velikodušnim donatorima, koji nas pratite i pomažete. I možete biti sigurni da radimo na održavanju naših dragocjenih strojeva, opreme i alata kako bi mnoge generacije naših učenika mogle naučiti svoje vještine!

Prema novim promjenama koje je donijela Vlada Ruande, naše škole više neće raditi kao do sada – kvalificirane kao Srednja strukovna škola i Srednja tehnička škola. Nakon obrazovanja u našim školama, učenici će biti bodovani prema takozvanim modulima, jer će školski program u obje škole biti podijeljen na razine. U svakom našem odjeljenju – krojačkom, strojarskom, graditeljskom, zavarivačkom, vodoinstalaterskom, električarskom, informatičkom , stolarskom, na kraju školske godine polagat će se određeni ispiti kojima će učenici dokazivati svoje znanje i tako dobivati certifikate o završenim modulima.

Promjene u školskom programu

Promjene u školskom programu

Promjene u školskom programu

Budući da smo mi u svojim nastavnim programima konstantno imali praktičnu nastavu, nije nam problem prilagoditi se novom programu Vlade. No, učiteljima je pomalo zbunjujuće pisati nove nastavne programe. Ali, snalazimo se i pratimo nove trendove.

Eto, dragi naši prijatelji. Ovo vam pišem kako biste bili u toku s promjenama koje se događaju u obrazovnom sustavu Ruande.

Presretan sam što zbog vaše stalne pomoći i podrške, koju nam pružate putem Humanitarne udruge Srce za Afriku u Hrvatskoj i BiH, možemo pružiti našim studentima kvalitetno obrazovanje i izuzetno važnu praktičnu nastavu, kako bismo ih pripremili za život i pomogli im da sebi i svojim obiteljima osiguraju bolji život i bolju budućnost. Hvala vam još jednom za svu vašu pomoć!

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić