HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4785733
Subota15lipnja2024.
Poplave, bujice i odroni pogodili Ruandu, puno je poginulih, srušeno na tisuće kuća
Utorak, 29. svibnja 2018. piše fra Ivica Perić

Poplave

Nedavno sam vam pisao o jakoj kiši koja je pogodila Kivumu i gromu koji je udario blizu naše škole te nam prouzročio štetu na glavnom routeru i vodovima za naše kamere postavljene po školi. I zaključio kako smo dobro prošli, jer je šteta mogla biti i veća.

A onda se vrijeme još gore obrušilo na našu Ruandu. Jake kiše danima su padale diljem cijele zemlje. To su vam kiše kakve ne možete niti zamisliti. Kada se spoje nebo i zemlja. Kada ništa ispred sebe ne možete vidjeti od jačine kiše. A gromovi tuku na sve strane.

Prema informacijama ruandskog Ministarstva za upravljanje katastrofama od početka ožujka do danas u Ruandi je poginula najmanje 41 osoba, a ozlijeđeno ih je više od 160. Ljudi su smrtno stradali uglavnom u vodenim bujicama i strašnim odronima te od udara gromova.

Uništeno je čak 3.000 obiteljskih kuća, od čega su mnoge stradale i u našem Kivumuu, a uništeno je i oko 1700 hektara poljoprivrednih plantaža.

Poplave

Kuća u izgradnji - prije kiše

Poplave

Ista ta kuća nakon kiše

Kud su stanovnici ove zemlje siromašni i gladni, sada ih je potresla i ova teška elementarna nepogoda sa strašnim razmjerima štete i s velikim brojem poginulih.

Mi ćemo u našem selu pomoći koliko možemo, onim ljudima kojima su kuće oštećene. Naši učenici iz Centra Otac Vjeko, koji pohađaju zidarski smjer, na svojoj će praktičnoj nastavi pomoći u popravku onih kuća koje se popraviti mogu.

Voda je poharala i naš veliki vrt, iz kojega osiguravamo velik dio hrane za školsku kuhinju i naše učenike. Morat ćemo dosta hrane kupovati, a to će nam donijeti znatno veće troškove. No, ne možemo ostaviti djecu gladnu. Pokušat ćemo grah, rižu, kukuruz kupiti na veliko i tako barem malo spustiti cijenu.

I opet će nam vaša pomoć biti od velike koristi. Da ne ostavimo našu djecu bez toplih obroka. Za jednu kavu koju biste popili u kafiću, možete nahraniti dvoje-troje djece...

Tu je naša Humanitarna udruga Srce za Afriku u Hrvatskoj i BiH preko koje nam možete pomoći.

Uplate iz Hrvatske u kunama:
IBAN u Addiko Bank (bivša Hypo Alpe-Adria Bank): HR77 2500 0091 1013 6645 3.
Poziv na broj ne treba, odnosno u tom slučaju u model se piše samo broj 99. Ako vam tako ne prolazi, u model pišete 00, a u poziv na broj datum uplate bez točki i zareza.
Primatelj je Humanitarna udruga Srce za Afriku, Kralja Zvonimira 15, Osijek, a u opis plaćanja samo treba navesti 'DONACIJA'.
Uplate iz BiH u KM:
Račun u Sberbank: 1404101130000942.
U poziv na broj piše se datum uplate bez točki i zareza.
Primatelj je Srce za Afriku, Školska 2, Orašje, a u opis plaćanja samo treba navesti 'DONACIJA'.

Hvala vam od srca!

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić