HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4785798
Subota15lipnja2024.
Raspjevana radna akcija
Ponedjeljak, 11. travnja 2011. piše fra Ivica Perić
Raspjevana radna akcija Raspjevana radna akcija Raspjevana radna akcija Raspjevana radna akcija Raspjevana radna akcija Raspjevana radna akcija Raspjevana radna akcija Raspjevana radna akcija Raspjevana radna akcija Raspjevana radna akcija

Nevrijeme praćeno tučom kakvo Ruanđani ne pamte, a koje je pogodilo Kivumu prije par tjedana i uništilo sve usjeve, povrće i voće, nije nas obeshrabrilo. Istina, nastala šteta je velika i mnogima je stradalo i ono malo što imaju, no to nam je dalo dodatni poticaj da radimo još više.

Razmišljao sam što ćemo sada kada nam je gotovo sve stradalo, kako ćemo osigurati dovoljno voća i povrća za ručak našim učenicima. Jer, led je doista 'smlavio' sve.

Srećom, imamo još zaliha koje će nam izdržati do sljedeće žetve, no sada se trebamo dodatno upregnuti kako bi osigurali objede za djecu, a uz to i stvorili nove zalihe da imamo za ovakve 'crne dane'.

I onda mi je sinulo! Zemljište na kojem ćemo graditi srednju školu, sada dok još čekamo sve potrebne dozvole, odlučio sam pretvoriti u veliki vrt. Tako će ono, dok ne počnemo s gradnjom škole, imati svoju svrhu i neće stajati neiskorišteno.

Zemljište je veliko, čak tri hektara, i na njemu će biti dovoljno svega da nitko u selu ne ostane gladan. Ali za sjetvu nam je trebala pomoć. Trebalo je sve prekopati, pa zasijati i konačno treba voditi računa o tom neobično velikom vrtu. Pomoć sam potražio u našoj školi. Okupio sam učitelje i učenike i rekao im: „Evo vam zemlja, idemo svi na radnu akciju, vodite brigu o usjevima i u školi ćete imati dovoljno ukusne hrane“.

Oni su tu ideju s oduševljenjem prihvatili. Prva radna akcija održana je u prošlu subotu, jer nismo htjeli raditi u dane kada se odvija nastava. Uživali smo u poljoprivrednim radovima. Motike su radile na sve strane. Cijelo je zemljište prekopano i posađeni su kasava, grah, mrkva, paprika, kikiriki. Ma, sve ono što nam treba da naša djeca imaju kvalitetan i zdrav obrok svaki dan.

To je bila nezaboravna slika. Svi su se nesebično bacili na posao. I nikome nije ništa bilo teško. Naprotiv, taj smo veliki posao napravili uz dobro raspoloženje, pjesmu i smijeh! Jer, imaju razloga biti sretni – zahvaljujući ovoj radnoj akciji, već za dva mjeseca rodit će im kasava, grah će dobiti za mjesec i pol, a namaz od kikirikija će moći jesti za dva mjeseca.

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić