HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4828013
Subota13srpnja2024.
Izgradili smo dom za djevojke, dom za momke gradimo, a tu su i novi projekti!
Utorak, 28. svibnja 2019. piše fra Ivica Perić

Novi projekti

Ulaganje u nove objekte Centra Otac Vjeko već je nekoliko godina naša svakodnevica. S velikom radošću mogu vas izvijestiti kako smo učenički dom za djevojke, koji smo počeli graditi potkraj prošle godine, već izgradili, opremili i – uselili!

U domu imamo šest prostranih soba - spavaonica, kupaonice, toalete i veliko dvorište za naše djevojke. Dom je kapaciteta 240 ležaja i odmah je potpuno popunjen. Kako i ne bi kada smo na taj način u potpunosti olakšali školovanje onoj djeci koja nisu iz sela, te su, kako bi stigli do škole, svaki dan morali pješačiti i na desetke kilometara.

Kod nas nastava svaki dan traje do 17 sati. Nakon toga škola se prazni. Međutim, cijeli kompleks ostaje otključan sve do 21 sat. Tako da djevojke, koje su u domu, smještenom tik uz školu, mogu koristiti učionice za učenje, za svoje dramske ili glazbene grupe, za odbojku ili košarku, a na raspolaganju su im i knjižnica i čitaonica.

Zahvaljujući našim dragim prijateljima, koji su nedavno pokrenuli i akciju 'Voda za Afriku', uspjeli smo kupiti četiri velike cisterne u koje skupljamo vodu za potrebe djevojaka u učeničkom domu.

Trenutno gradimo i učenički dom za momke, istoga kapaciteta, za 240 momaka. Nadamo se da će i on biti potpuno završen i useljen tijekom ove godine. Trenutno su naši učenici smješteni u jednoj staroj zgradi, koju smo privremeno prilagodili za smještaj, dok novi dom ne bude izgrađen.

Također, započeli smo s izgradnjom i zgrade u kojoj će biti smješten Centar za mir i duhovnu obnovu. To će biti zgrada na dvije etaže, sa ukupno 22 spavaonice te dodanim prostorijama – kupaonicama, dnevnim boravkom, blagovaonom.

I naš vrtić puni se velikom brzinom. Već sada imamo više od stotinu djece u tri vrtićke grupe. Zgrada koju smo prilagodili za rad s vrtićarcima postala nam je premala, pa smo bili primorani uzeti u najam jednu dodatnu prostoriju, u koju smo smjestili najmlađu vrtićku skupinu. Sada intenzivno razmišljamo o izgradnji još jednog objekta u koji ćemo moći smjestiti sve naše vrtićarce.

Puno gradimo, a u Ruandi je građevinski materijal vrlo skup, tako da nam je sva pomoć, osim za školovanje i prehranu naših učenika, itekako dobro došla.

Nakon što izgradimo i opremimo dom za momke, želja nam je pokušati iznaći sredstva za školsku sportsku dvoranu. Bila bi to tek druga sportska dvorana u cijeloj Ruandi. Samo je jedna trenutno i to u glavnom gradu Kigaliju. Ako imate dobre preporuke i kontakte s ljudima koji bi nam mogli biti od pomoći, bio bih vam itekako zahvalan.

Samo da podsjetim, u okviru Centra Otac Vjeko sada imamo oko 700 djece i mladih o kojima skrbimo, a koji pohađaju jednu od naših obrazovnih ustanova – vrtić, osnovnu školu, dvije srednje škole – Strukovnu i Tehničku. Zahvaljujući svima vama, našim je učenicima omogućeno obrazovanje i svakodnevni topli obrok.

Vrtićarci imaju program od 8 do 12 sati, dok u 10 sati imaju doručak – toplu kašu. Učenici naše osnovne i srednjih škola, koji dolaze samo na nastavu, dobiju jedan topli obrok – ručak, dok oni koji su smješteni u domu, imaju tri obroka dnevno. Tako da svaki dan kuhamo oko 1.500 obroka. Svaki dan! Za svu djecu je osigurana i pitka voda.

Uspješno provodimo i projekt Prijatelj Centra Otac Vjeko, koji se pokazao boljim od onih klasičnih kumstava, jer ne obvezuje Prijatelje da plaćaju školovanje našoj djeci više godina, nego onoliko dugo koliko su u mogućnosti. Prijateljem Centra mogu postati svi oni koji putem Humanitarne udruge Srce za Afriku tijekom godine uplate minimalnu donaciju od 750 kuna/ 100 eura / 200 KM. Više o samom projektu možete pročitati ovdje.

Ukoliko niste u mogućnosti plaćati iznos od 100 eura godišnje, svaka vaša donacija, u bilo kojem iznosu, također će nam biti od velike pomoći, a račune za donacije možete pronaći ovdje.

Zahvalni smo vam na svakome obliku pomoći, jer bez vaše podrške naši projekti se ne bi mogli provoditi ovom brzinom i ovom kvalitetom. Među ovom djecom ima toliko sjajnih talenata, zato im treba dati priliku da ih pokažu, da se obrazuju i daju najbolje od sebe. I omogućiti im sve potrebne uvjete za to. Njihovo je da brinu o učenju, polaganju ispita, usavršavanju svojih vještina, a na nama je da ih hranimo, potičemo da budu bolji te da ih naučimo da ne čekaju milostinju, nego da iskoriste priliku koju su dobili te se sami izbore za svoje bolje sutra. Hvala vam što ste dio toga!

Novi projekti

Novi projekti

Novi projekti

Novi projekti

Novi projekti

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić