HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4827912
Subota13srpnja2024.
Iznimno važan posjet
Utorak, 29. listopada 2019. piše fra Ivica Perić

Iznimno važan posjet

Lijep pozdrav, dragi čitatelji. Želim vas izvijestiti kako su nedavno vrlo značajni ljudi posjetili naš Centar Otac Vjeko! Glavni direktor WDA-e (nadležno tijelo za unapređivanje radne snage), predstavnik VVOB-a (jedna belgijska organizacija), predstavnik švicarskog veleposlanstva, predstavnik USAID-a, predstavnik GIZ-a (jedna njemačka organizacija) i predstavnik udruge Rwanda Polytechinc (iz ureda za prijavu) su došli posjetiti našu školu. Ovim delegatima je cilj pokušati otkriti zašto kvaliteta obrazovanja u brojnim tehničkim i strukovnim školama diljem Ruande ne postiže očekivane rezultate, za razliku od naše škole koja bilježi stalan rast.

Ovaj posjet je veoma značajan jer su predstavnici postavili jako važna pitanja i dobili naše iskrene odgovore. Imali su priliku posjetiti sve obrtničke radionice Centra Otac Vjeko i sa zadovoljstvom vas mogu izvijestiti o tome da su bili oduševljeni onime što radimo ovdje u Kivumuu. S divljenjem su proučavali našu opremu, strojeve i činjenicu da sve održavamo u odličnom stanju za rad, ali i način na koji provodimo naš program obrazovanja.

Iznimno važan posjet

Iznimno važan posjet

Iznimno važan posjet

Naime, prvi problem na koji smo ih upozorili je novi kurikulum koji je školama dodijeljen prije tri godine. Previše je ambiciozan, neorganiziran i izostavljene su brojne značajne informacije. Mi u Centru Otac Vjeko provodimo program najbolje što možemo, ali također i nadomještamo njegov veliki dio značajnijom praksom i teorijom koja je izostavljena. Sljedeći problem s kojim se obrazovne ustanove suočavaju jest nedostatak učitelja koji su uistinu kvalificirani za gradivo koje se mora prenijeti učenicima. Nadalje, projekti za ocjenjivanje koji su dio novog kurikuluma su previše nepraktični, ne sadrže prave vrijednosti koje obrazovanje treba promicati i nerealni su zbog vremena koje je učenicima dano za njihovo rješavanje. Zbog svega toga ovi projekti samo izazivaju zbunjenost.

Upravo ova grupa ljudi je u poziciji u kojoj mogu utjecati na promjene koje su prijeko potrebne za bolji program. Nadamo se da će ovaj posjet potaknuti različita ministarstva, organizacije i Centar Otac Vjeko da ostvare zajedničku suradnju koja će naposljetku svim odgojno-obrazovnim ustanovama u zemlji pružiti priliku za predstavljanje programa obrazovanja koji je mnogo organiziraniji, općenito napredniji i koji uklanja zbunjenost koja je prisutna u trenutnom kurikulumu.

Razina kvalitete će se u brojnim institucijama popraviti jedino uz mijenjanje kurikuluma te usmjeravanjem pozornosti na unapređivanje sposobnog osoblja u svim tehničkim i strukovnim školama.

Iznimno važan posjet

Iznimno važan posjet

Upravo zato se nadamo da će ovaj nedavni posjet našem Centru rezultirati pozitivnim promjenama. Nadolazeći će nacionalni praktični ispiti (u kojima će učenici morati pokazati svoje sposobnosti ispunjenja zadanog projekta) koji započinju sljedeći tjedan zasigurno pokazati kako obrazovni sustav tehničkih i strukovnih škola vapi za promjenama…. Ali samo ako će sve biti pravedno i iskreno ocijenjeno te ako će se jednaki standardi ocjenjivanja koristiti u svim institucijama koje su odgovorne za održavanje tih procjena na svim prostorima. Ako se to učini kako treba, nedvojbeno će se pokazati da sadašnji kurikulum nažalost ne uspijeva dosegnuti željenu razinu kvalitete. Također je važno shvatiti da su životi naših učenika, mladeži koja čini budućnost Ruande, upravo u našim rukama. Ako ih iznevjerimo, nećemo uspjeti u našim nastojanjima da stvorimo bolju budućnost za Ruandu.

S engleskog prevela Martina Pucelj

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić