HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4830018
Nedjelja14srpnja2024.
Obrazovanje je definitivno najbolji put
Srijeda, 16. rujna 2015. piše fra Ivica Perić

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Kako pomoći mladima da se pokušaju izvući iz ralja siromaštva? Obrazovanje je definitivno najbolji put. Školovanjem mladima možemo dati priliku da steknu nova znanja, da svojim radom i trudom postignu nešto u svom životu i da si sami, dugoročno gledajući, izgrade bolju budućnost.

To je naša misao vodilja svih ovih godina, koliko sam na mjestu ravnatelja Centra Otac Vjeko u selu Kivumu u malenoj afričkoj zemlji Ruandi.

S godinama se pročulo za naše škole, mladi koji su kod nas dobili priliku obrazovati se, danas su izučeni majstori sa sigurnim 'kruhom u rukama'. I sve je više djece u Ruandi koji žele biti učenici baš naše srednje Strukovne i srednje Tehničke škole.

Trenutno imamo čak 467 učenika za koje svakodnevno, osim obrazovanja, osiguravamo i besplatan topli obrok. Međutim, nisu svi naši učenici iz sela Kivumu. Neki su i iz mjesta udaljenih i po 15 i više kilometara. Tim mladim nadarenim ljudima dali smo priliku. Ali smo se našli i u neprilici...

Naime, mnogi od njih, iako željni znanja i učenja, nisu mogli dolaziti u našu školu, jer im je nemoguće svakoga dana pješačiti kilometre i kilometre kako bi došli do škole, a da si svaki dan plaćaju prijevoz, za njih je jednostavno financijski nemoguće.

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Morali smo potražiti rješenje...

I opet smo uzeli cigle u ruke i dali se na posao. Izgradili smo školski internat i osigurali učenicima smještaj. U pet stambenih jedinica sada možemo primiti oko 150 učenika.

Uz zgrade novog internata izgradili smo i kupaonice sa tuševima i toaletima. Kako u selu nema vode, iskopali smo kanal od nove srednje Tehničke škole sve do internata i cijevima povezali naše velike podzemne i nadzemne tankove za prikupljanje kišnice sa kupaonicom.

Učenici u internatu imaju osigurane i tople obroke. Izgradili smo u okviru internata i kuhinju sa blagovaonicom.

Mnogi misle da je ovdje lako i jeftino sagraditi kuću. No, stvarnost je puno drugačija. Građevinski materijal ovdje je izuzetno skup. Međutim, ulaganje u građevinski materijal i izgradnja objekata za naše učenike višestruko nam se isplati. Prvo, naravno, jer našoj djeci omogućavamo uvjete za školovanje dostojne čovjeka. A drugo je to što izgradnjom našim učenicima zidarskog smjera strukovne škole osiguravamo itekako važnu praksu. Oni na izgradnji objekata dobiju priliku raditi sa izučenim majstorima i na pravom primjeru uče sve ono što trebaju znati dobri, pravi zidari.

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Obrazovanje je definitivno najbolji put

Za nas je ovdje svaki projekt jednako važan. Svaki projekt je za nas i naše selo veliki korak naprijed. Svaki projekt znači bolju budućnost za ovo selo i naše učenike. Naravno, ništa od toga ne bismo uspjeli da nije dobrih ljudi, naših donatora koji nam pomažu i kojima se od srca zahvaljujemo!

Dobrota našeg naroda nema granice! Hvala vam od srca što nas tako vjerno pratite i pomažete!

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić