HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4829952
Nedjelja14srpnja2024.
Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas!
Četvrtak, 11. siječnja 2018. piše fra Ivica Perić

Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas

Dragi prijatelji, došlo je vrijeme da se osvrnem na 2017. godinu i mogu vam reći da smo sretni i zahvalni svima vama koji nas tako vjerno pratite i pomažete!

U naše dvije srednje škole – Strukovnoj i Tehničkoj, trenutno je 650 mladih iz Ruande kojima je, zahvaljujući svima vama, omogućeno besplatno obrazovanje i svakodnevni topli obrok.

Za one koji nisu iz sela, a pokazali su se dobrim učenicima, izgradili smo i školski internat, kapaciteta za 300 učenika, kako bi oni mogli tijekom tjedna tu boraviti, jer si putovanje u školu jednostavno ne mogu priuštiti.

Naše Strukovna i Tehnička škola, koje djeluju u okviru Centra Otac Vjeko, početkom 2017. su dobile i jedno veliko, veliko priznanje. Proglašene su u Ruandi - "Uzor školama" i to u konkurenciji svih 289 ruandskih srednjih škola. Istaknule su se i po organizaciji, planu i programu, opremljenosti kao i odličnim rezultatima učenika!

Prvo kroz Strukovnu, a zadnje tri godine i kroz Tehničku školu, do sada je prošlo 1.410 učenika. Svi oni dobili su potrebno znanje kako bi si sami dalje mogli osigurati bolju budućnost. Više od 90 posto učenika, koji su završili obrazovanje u Centru Otac Vjeko, našlo je zaposlenje! I oni danas žive jedan bolji život. Većinom su to djeca iz vrlo siromašnih obitelji, čiji roditelji nikada nisu imali priliku školovati se, pa su nezaposleni. Danas se njihova djeca, koja su u našim školama stekla obrazovanje, skrbe za njih.

Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas

Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas

Tijekom godine uspjeli smo za naše srednjoškolce izgraditi i košarkaško igralište, a ohrabreni sve većim brojem ljudi koji nas nesebično pomažu i prate, odlučili smo, uz naše dvije srednje škole, u Kivumuu, u okviru Centra Otac Vjeko otvoriti i – vrtić!

I nismo se prevarili. Interes je ogroman. Za sada imamo dvije grupe – malu grupu i predškolce, a razigrani žamor svakoga jutra uveseljava sve nas.

Imali smo jednu neiskorištenu staru zgradu u blizini, nju smo obnovili i prilagodili zahvaljujući našim učenicima srednje strukovne škole – zidarima, električarima, stolarima, kojima je to ujedno bio i praktičan rad. Obnovili smo prozore i vrata. Popravili smo i obojili zidove. Malo smo poravnali 'padinu' koja je vodila do zgrade vrtića, kako bi se male nožice lakše uz nju uzverale. Uredili smo stolove i stolce, obojili ih u razne boje.

Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas

Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas

Mislili smo da bismo mogli imati tridesetak djece, ali vijest o vrtiću brzo se proširila po Kivumuu i okolici, pa nam je počelo dolaziti sve više majki raspitujući se mogu li i njihova djeca doći u naš vrtić. Malo, po malo i…. Sada ih u vrtiću imamo čak 96!

Kao i u našim srednjim školama, djeci nudimo besplatan topli obrok. Vrtićarci dobiju veliku šalicu vruće kaše tijekom prijepodneva. Na taj način smo sigurni da su naši mališani pojeli barem jedan topli obrok u danu. Lakše će rasti i razvijati se, bit će zdraviji. Jer, znate već i svi vi, mnoge obitelji u ruralnim dijelovima Ruande, u koji spada i Kivumu, topli si obrok mogu priuštiti tek dva do tri puta u tjedan dana… Ovo je vrlo, vrlo siromašno područje. I puno je gladnih.

Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas

Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas

Zato smo mi tu da ovu mladost nahranimo, obučimo, obrazujemo i pripremimo za neku bolju budućnost. I sve to radimo uz vašu pomoć, koja nam iz Hrvatske i BiH dolazi preko Humanitarne udruge Srce za Afriku. Hvala vam svima koji nas nesebično pratite i pomažete!

Također, preuzeli smo skrb i o Centru za djecu s Downovim sindromom te za djecu s posebnim potrebama, koji djeluje u gradu Butare. Ovi mališani i mladi u Centru su dobili priliku obrazovati se i izrađivati ruandske suvenire – drvene zdjele, podmetače od kore drveta banane… Oni u Centru provode cijeli dan. No, nedostajalo im je sredstava za tople obroke. Odlučili smo im pomoći, pa smo preuzeli brigu o plaćanju toplih obroka za njih.

Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas

Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas

Izgradili smo i veliki svinjac kako bismo našim učenicima povremeno mogli omogućiti meso za ručak, školu smo dodatno opremili velikim brojem šivaćih mašina – 28 manualnih i 17 industrijskih, kao i sa nadzornim kamerama.

Uz svakodnevno održavanje naših objekata, nabavku materijala za praktičnu nastavu, osiguravanja plaća učiteljima, mi dnevno hranimo, u vrtiću, školama i Centru za Downov sindrom, 850 gladnih usta svaki dan. I zato nam je vaša pomoć i dalje neophodna.

Još je jedna vrlo uspješna godina iza nas

Drago nam je što ovoj siromašnoj djeci, uz vašu pomoć, možemo pružiti bolju budućnost kako bi i njihov život mogao biti dostojan ljudskoga bića. Mi svjedočimo tome kako ispružene ruke prema siromašnima, mogu napraviti velike stvari te kako je dugoročna pomoć, kroz školovanje i obrazovanje mladih i siromašnih, jedina ispravna, jer će im dati potrebno znanje i kruh u ruke. Daj ribu siromašnome i pomogao si mu za jedan dan, nauči ga da peca, nahranio si ga za cijeli život.

Hvala vam od srca, pratite nas i dalje i u Novoj 2018. godini u kojoj vam svima želimo puno blagoslova, zdravlja, ljubavi, sreće i uspjeha!

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić