HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4828069
Subota13srpnja2024.
Vratili se naši mladići sa prakse iz Ugande vještijih ruku i punijih srca
Petak, 09. svibnja 2014. piše fra Ivica Perić

Vratili se naši mladići sa prakse iz Ugande vještijih ruku i punijih srcaU našoj srednjoj strukovnoj školi Centar Otac Vjeko jako puno pažnje poklanjamo praktičnom radu i stjecanju znanja u realnim situacijama. Jer, smatramo, upravo takav način učenja nadograđuje teorijsko znanje koje učenici stječu u učionicama i radionicama naše škole. Na taj način, učenici dobivaju zaista sveobuhvatno i primjenjivo znanje i postaju spremni, po završetku školovanja, bez bojazni se angažirati na poslovima za koje se pripremaju.

U potrazi za takvim prilikama za naše učenike ne libimo se otići i izvan našeg Kivumua, po cijeloj državi, ali čak i izvan granica Ruande!

Tako je nedavno grupa naših učenika boravila i znanje stjecala u susjednoj Ugandi. Naime, zahvaljujući ljubaznosti i susretljivosti naše prijateljice Mary Moran, grupa od jedanaest naših učenika druge godine zidarskog odjela, zajedno sa svojim učiteljem Emanuelom, uputila se u Ugandu, gdje su, u okviru Projekta Svetog Franje, bili angažirani na izgradnji velikog kompleksa škole i budućeg sveučilišta u gradu Mbarara.

Angažman naših učenika i njihovog učitelja trajao je četiri tjedna i za to vrijeme su, uzevši aktivno sudjelovanje u realnom i velikom projektu, imali priliku kroz rad učiti, stjecati iskustvo i otkrivati tajne zanata od iskusnih kolega s kojima su radili rame uz rame.

Posebno je značajna činjenica da se u isto vrijeme, na istome projektu, nalazila grupa školovanih i iskusnih zidara iz Republike Irske, te su naši učenici na taj način imali priliku učiti i od njih. Naučili su i više saznali o najmodernijim metodama i načinima rada u okviru svog zanata koji se danas primjenjuju u graditeljstvu u zapadnoj Europi.

Također, ovaj odlazak na praktični rad i edukaciju je, osim stjecanja znanja i iskustva, imao i još jednu svrhu. Tako su naši mladići iz Kivumua, od kojih većina nikada nije napustila čak ni svoje selo, imali priliku po prvi puta otputovati u inozemstvo, upoznati jednu za njih novu kulturu i način života, steći nove prijatelje, te se družiti i razmjenjivati kako stručna, tako i životna iskustva, sa ljudima iz različitih krajeva svijeta.

I lijepo su se snašli i ponašali naši budući zidari! I možemo reći da su na najbolji način predstavili svoju školu, svoj Kivumu i Ruandu, iz koje dolaze! A trebalo ih je vidjeti na povratku kući. Osmjesi zadovoljstva na licu i nestrpljenje da prijateljima ispričaju što su sve naučili i vidjeli u Ugandi. Stigli su naši mladići sa prakse vještijih ruku i punijih srca!

Foto galerija

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić